عمل لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی (جراحی زیبایی واژن) چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانید:

یکی از مهم ترین و پرطرفدارترین های جراحی زیبایی واژن زنان، لابیاپلاستی است. به طور معمول این روش برای افرادی انجام می شود که لابیاهای بزرگ یا نامتقارنی دارند. این عمل زیبایی در سطح دنیا محبوبیت زیادی دارد و این روند رو به رشد است. دکتر آمنه حدادان با تجربه بیش از صدها عمل لابیاپلاستی در تهرانپارس که از پر طرفدارترین جراحی های زیبایی در سال های اخیر نیز می باشد، به مهم ترین سوالات شما در این مقاله پاسخ خواهند داد.

 

چرا باید عمل لابیاپلاستی انجام دهیم؟

 
   

عمل لابیاپلاستی (زیبایی واژن) چیست؟

عمل لابیاپلاستی (عمل زیبایی واژن)، جراحی است که منجر به متقارن و کوچکتر شدن لابیا های بزرگ می شود. همچنین چروک و پوسته های اضافی در این عمل برداشته خواهد شد. این عمل می تواند همراه با هودکتومی یا برداشتن پوسته های اضافی کلاهک کلیتوریس انجام شود.

   

آناتومی لابیا

دو لایه پوستی که از استخوان شرمگاهی تا ناحیه پرینه ادامه داشته باشند را لابیا ماژور یا لابیا بیرونی نامند. وظیفه لابیاهای بزرگ ،حفاظت از ناحیه حساس و داخلی مثل دهانه واژن، لابیا مینور و کلیتوریس است. لبه هایی که بین لابیای ماژور و در ورودی دهانه واژن دیده می شوند، لابیا مینور یا لابیای داخلی نام دارند. این لبه از کلیتوریس و در جهت پایین از هر دو طرف کشیده شده است. انداز، رنگ و ضخامت این لب ها در خانم ها با یکدیگر متفاوت هستند.

بزرگ بودن لابیاهای مینور باعث مستعد شدن فرد به عفونت، درد و سوزش در حین دخول یا ورزش هایی مثل اسب سواری، دوچرخه سواری، دویدن و راه رفتن طولانی می شود. در بیشتر موارد خانم های لاغر لابیا ماژور کوچکتر و افراد چاقتر لابیا ماژور بزرگتری دارند. در شرایطی که لابیاهای مینور فرد، کمی بزرگ باشد اثر پوشانندگی لابیا ماژور به زیبایی،  بهبود عملکرد و پیشگیری از درد، خارش و سوزش کمک می کند.

در عمل زیبایی واژن لابیاپلاستی، نیازاست لابیاهای ماژور کوچکتر یا گاهی بزرگتر شوند تا نتیجه مطلوب تری به دست آِید. اگر لابیاهای مینور برجسته باشند، در حین استفاده از لباس های تنگ، لابیاها مشخص می شوند همچنین داشتن لابیاهای ماژور خیلی بزرگ نیز می تواند منجر به دیده شدن برجستگی ها بشود. در هر دو مورد ذکر شده نیاز به عمل زیبایی واژن احساس می شود.

انواع ژنیتالیای خارجی (شکل ظاهری خارجی واژن) از زبان دکتر حدادان:

 
   

عمل لابیاپلاستی برای چه افرادی توصیه می شود

 • خانم هایی با رده سنی بزرگتر از ۱۸ سال
 • خانم هایی که سلامت جسمانی دارند.
 • خانم هایی که نسبت قد به وزن و BMI خوبی دارند.
 • خانم هایی فاقد بیماری خاص و زمینه ای
 • خانم هایی که در ناحیه تناسلیشان درد حس می کنند.
 • خانم هایی که از ظاهر اندام تناسلی خود رضایت ندارند.
 • خانم هایی که دچار درد در حین برقراری رابطه جنسی می شوند.
 • خانم هایی که درد و بزرگی لابیاهای آن ها مانع ا انجام فعالیت های به خصوصی مثل دوچرخه سواری می شود.
  عمل لابیا

دکتر آمنه حدادان، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در شرق تهران
جراح زیبایی و درمانی ناحیه ژنیتال | کولپوسکوپی | کربوکسی تراپی | اوزون تراپی | RF واژینال (هیگز) | لیزرمونالیزاتاج

تماس جهت اخذ نوبت :

مطب تهرانپارس 02176710465 | 09904162293 

مطب مرزداران: 09100644274

معرفی انواع جراحی زیبایی واژن

جراحی زیبایی واژن مجموعه عمل هایی است که به منظور زیبایی بخشیدن یا رفع عیوب ناحیه تناسلی بانوان انجام می شود. در واقع تمامی این عمل ها روی ژنیتالیای خارجی خانم ها انجام می شود و ربطی به واژن ندارد؛ اما به جراحی زیبایی واژن معروف است. جراحی های زیبایی واژن مثل کوچک کردن، ساکشن چربی یا تزریق آن، روی پوبیس (عانه)، لابیاهای ماژور، لابیاهای مینور و پرینه (پوست بین ورودی واژن و مقعد) انجام می شود. با انواع جراحی زیبایی وازن در ادامه آشنا خواهید شد.

 • تزریق چربی در لابیاهای ماژور
 • لابیا ماژوروپلاستی
 • لابیامینوروپلاستی
 • هودکتومی
 • جراحی های تنگ کردن واژن (جراحی های زیبایی ناحیه خارجی تناسلی نیست).
 • جراحی برداشتن اسکارهای پوستی روی پرینه
 • حذف ضایعات پوستی مثل انواع خال ها، زگیل تناسلی یا اسکار
 
 

عمل لابیاپلاستی (زیبایی واژن) چه مزیتی دارد؟

 1. زیبایی و جذابیت ناحیه تناسلی بانوان
 2. افزایش اعتماد به نفس در ارتباط جنسی
 3. افزایش میل جنسی بانوان در حین رابطه جنسی
 4. برطرف کردن مشکل دیده شدن لابیاها در پوشیدن لباس های تنگ
 5. از بین رفتن چروک های ناحیه تناسلی
 6. احساس آرامش و راحتی در فعالیت ها ی روزمره و ورزشی
 
دکتر آمنه حدادان

دکتر آمنه حدادان، جراح و متخصص زنان

 

مطب تهران‌پارس

آدرس مطب: شرق تهران، فلکه دوم تهرانپارس، خیابان جشنواره، بین چهاراره سیدالشهدا و خیابان سجده ای، روبروی داروخانه دکتر بحرینی، پلاک ۲۴۸، طبقه چهارم، واحد ۱۱

ساعات حضور: شنبه و چهارشنبه ساعت ۱۷ تا ۲۰ / دوشنبه ساعت ۱۰ تا ۱۳

مطب مرزداران

آدرس مطب:مرزداران غربی، به سمت اشرفی اصفهانی، نبش خیابان بهار، ساختمان ایمان، طبقه 2 شرقی، واحد 8

ساعات حضور: دوشنبه ساعت 16:30 تا ۱9

 

در چه صورتی نمی توان عمل لابیاپلاستی را انجام داد؟

دختران زیر 18 سال تا پایان بلوغ خود نمی توانند این جراحی را انجام دهند. همینطور برای خانم هایی که به موارد زیر مبتلا هستند، عمل لابیاپلاستی منع دارد، مگر اینکه درمان شوند و پس اقدام به این عمل کنند. موارد ممنوعیت عمل لابیاپلاستی عبارت است از:
 • عفونت فعال
 • بارداری
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • عفونت واژن و فرج
 • زگیل تناسلی
 • زخم در ناحیه تناسلی
 • بیماری‌های نئوپلاستیک
 • قاعدگی
 • اختلال‌های لخته شدن خون
 • دیابت
 • سرطان
 

روش های انجام عمل لابیاپلاستی

روش های انجام عمل لایباپلاستی متفاوت از یکدیگرند، می توان این عمل را با استفاده از لیزر مونالیزاتاچ انجام داد یا جراحی با تیغ را انتخاب کرد. روش دیگر جراحی تلفیقی نیز وجود دارد که شامل هردو روش قبلی می شود. اینکه کدام روش برای چه افرادی مناسب ست، بستگی به شکل، نوع، اندازه و ضخامت لابیا ها دارد.

 
 

مزایای لابیاپلاستی با لیزر نسبت به لابیاپلاستی با جراحی

لابیاپلاستی با لیزر در سال های اخیر بسیار زیاد شده است. هندپیس دستگاه لیزر مونالیزا در لابیاپلاستی، با هندپیس پوستی که برای روشن شدن یا پروب واژینال در عفونت یا خشکی استفاده می شود، متفاوت است. در لیزر عمل لابیاپلاستی از هندپیس جراحی برای برش در سطح پوست استفاده می شود. برش لیزری نسبت به برش با تیغ، لبه های صاف تر و یکدست تری ایجاد می کند. علاوه بر این در کار با لیزر در بیشتر موارد نیازی به بخیه زدن پیدا نمی کنید زیرا همزمان با برش، مقطع رگ ها نیز بسته شده و لخته هایی در سط عروق ایجاد خواهد شد. البته ممکن است در برخی موارد به یک یا حداکثر 2 بخیه نیاز داشته باشید.

لیزر مونالیزا تاچ    

اما برش با تیغ جراحی حتما نیاز به سر تا سر بخیه دارد. این بخیه ها ممکن است منجر به ناهمواری در لبه های زخم بشوند. در عمل های سابق نیز مواردی از قبیل کنگره ای شدن لبه های زخم به چشم می خورد که با لیزر امروزه قابل ترمیم می باشند.در روش هایی مثل هودکتومی، v، wedge و ریداکشن با لیزر، جراح مجبور به استفاده از تیغ خواهد بود و این روش ها با لیزر ممکن پذیر نیستند. تشخیص نوع عمل با پزشک و طبق معاینه انجام شده است اما اگر پزشک هر دو روش را پیشنهاد دهد قطعا نتیجه ای که عمل با لیزر به شما می دهد با جراحی قابل مقایسه نیست و توصیه می شود به دلیل هزینه کمتر جراحی با تیغ، آن را جایگزین لیزر نکنید. مشاهده بهترین نتیجه به تجربه، مهارت و تکنیک جراح زیبایی زنان بستگی دارد.

 

عمل لابیامینوروپلاستی چیست؟

جراحی ترمیمی لابیا های مینور را لابیامینوروپلاستی گویند. در بعضی بانوان به علت ژنتیک یا تغییرات هورمونی بعد از بارداری، لبه های مینور بزرگ و آویزان هستند. همچنین امکان دارد این لابیا ها در ورزشکاران رشته ها ی دو، دوچرخه سواری و اسب سواری که ناحیه تناسلی در معرض اصطکاک است،.بزرگتر و چروک بشوند.

علاوه بر این داشتن رابطه جنسی یا خود ارضایی مکرر نیز می تواند دلیل بزرگی این لبه ها باشد. لابیامینوروپلاستی روشی است که به منظور زیبایی و یا درمان ناحیه تناسلی خانم ها انجام می شود.

بیشتر بدانید >>   لابیاپلاستی بر میل جنسی زنان چه تاثیری دارد؟
  عمل زیبایی واژن

عمل لابیاماژور پلاستی چیست؟

لابیاهای ماژور بر اساس کاهش شدید وزن فرد یا کوچک کردن معده دچار آتروفی می شوند. در این صورت جراحی لابیاماژورپلاستی به منظور برداشتن پوست اضافی ناشی از کاهش میزان چربی زیرپوست و به دنبال آن آویزان و چروک شدن پوست روی لابیاهای ماژور انجام خواهد شد. مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی در رسیدن به نتیجه مطلوب بسیار مهم است. هر دو روش تزریق چربی و لابیاماژوروپلاستی در موارد آتروفی لابیا ماژور ها و کم شدن چربی آنها انجام می شود.

این که کدام روش انتخاب شود، بستگی به میزان شلی و افتادگی پوست لابیاماژور ها دارد. قبل از هر گونه اقدامی در این زمینه بهتر است با پزشک متخصص زنان خود مشورت کنید و ببینید با توجه به شرایط شما کدام روش بیشتر به دردتان خواهد خورد.

 

چه سنی برای انجام عمل زیبایی واژن مناسب است؟

خانم ها در تمام سنین بعد از بلوغ می توانند عمل زیبایی واژن را انجام دهند. سن مانعی برای این عمل نخواهد بود ولی توصیه می شود دخترا زیر 18 سال تا شکل گیری نهایی و تاثیرات هورمونی بر ناحیه تناسلی این عمل را به تاخیر بیاندازند.  در نتیجه از 18 سالگی تا بعد از یائستگی رنج سنی مناسبی برای عمل لابیاپلاستی است.

 

آمادگی های قبل از  عمل لابیاپلاستی

آمادگی قبل از درمان و عمل لابیاپلاستی شامل اقدامات زیر می‌شود:
 1. مشاوره با متخصص و جراح زنان: متخصص زنان و زایمان باید سلامت بیمار و همینطور سلامت ناحیه تناسلی را تایید کند، از انگیزه بیمار برای انجام این عمل آگاه شود، معاینه زنان را انجام دهد و از طریق انجام آزمایش‌هایی همچون تست پاپ اسمیر از عدم التهاب واژن اطمینان کافی بدست آورد.
 2.  بیمار باید از دو هفته قبل از جراحی مصرف آسپرین و مشتقات آن به عنوان مثال Acard)، ویتامین E، داروهای ضد ویروس و مخصوص درمان آنفلوآنزا را قطع کند، به این علت که چنین داروهایی باعث خونریزی طولانی در هنگام عمل جراحی می‌شود.
 3. بیمار باید از 3 روز قبل از عمل استعمال دخانیات را قطع و یا به حداقل کاهش دهد.
 4. چنانچه ناراحتی عفونی دو هفته قبل از جراحی مشاهده شود، بیمار باید این مورد را به پزشک خود اطلاع دهد.
 5. اگر عمل تحت بیهوشی انجام شود، بیمار باید از 6 ساعت قبل از جراحی هیچ چیزی نخورد و آزمایش خون (APTT، مورفولوژی، سدیم، پتاسیم، زمان انعقاد سفالیت کائولین، فیبرینوژن، گلوکز، شمارش گلبول‌های خون و میزان قند خون) را انجام دهد.

مراقبت های بعد از عمل زیبایی واژن لابیاپلاستی

هر جراحی به مراقبت قبل و بعد از عمل نیاز دارد. مراقبت هایی که بعد از عمل لابیاپلاستی صورت می گیرد به بهبود نتیجه کمک خواهد کرد. تا ۲۴ ساعت بعد از عمل نیاز است بیمار استراحت مطلق داشته باشد. همچنین توصیه می شود قبل از دراز کشیدن بالشتی زیر باسن خود قرار دهد و از کمپرس آب یخ نیز استفاده کند.

 

مراقبت های بلافاصله بعد از عمل زیبایی واژن لابیاپلاستی

 • بعد از عمل پشت فرمون ننشینید و رانندگی نکنید.
 • خود را بعد از عمل به سرعت به منزل برسانید و استراحت کنید.
 • از کیسه یخ در محل عمل شده استفاده کنید و از جای خود تا حد امکان بلند نشوید.
 • بهتر است از توالت فرنگی به جای ایرانی استفاده کنید.
 • داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است را شروع کنید.
 

بعد از این ۲۴ ساعت بیمار می تواند از کمپرس آب گرم استفاده کند. همچنین حمام رفتن بعد از روز اول منعی ندارد اما طولانی نشود. بهتر است پس از شستشو با سشوار محل جراحی خشک شود. لباس زیر تنگ نپوشید و در ماه اول از کشیدن سیگار جدا خودداری نمایید و از خوردن ویتامین های C ،E و سبزیجات و میوه ها غافل نشوید. علاوه بر این ها در ماه اول نزدیکی جنسی برقرار نکنید و به استخر نیز نروید. انجام موارد زیر در هفته اول بعد از عمل لابیا پلاستی توصیه می شود.

 

مراقبت های هفته اول

2 روز بعد از عمل باید با آب ولرم و بتادین رقیق شده ناحیه عمل را شست و شو دهید. بعد از شستشو حتما برای خشک کردن آن  از سشوار استفاده کنید و به هیچ عنوان سراغ دستمال کاغذی نروید. روز دوم تا چهارم بعد از عمل دقت کنید که فعالیت سنگین نداشته باشیدو فقط کار های شخصی خود را انجام دهید. بعد از 4 روز به روتین های روزانه خود بپردازید. رطوبت در این ناحیه ریسک ابتلا به عفونت را بیشتر می کند.

 

مشاهده چه علائمی بعد از جراحی لابیاپلاستی خطرناک است؟

عوارضی مانند خونریزی بعد از عمل زیبایی واژن، هماتوم (توده خون زیر پوست) و عفونت ممکن است برای بیمار پیش بیاید. هرچه مراقبت های بعد از عمل را جدی تر بگیرید و طبق دستور العمل پزشک رفتار کنید، احتمال ابتلا به عوارض پس از عمل کمتر خواهد بود. احساس درد تا چند روز بعد از عمل طبیعی بوده و برطرف می شود. در ادامه به معرفی عوارض پس از عمل لابیاپلاستی می پردازیم.

 • خشکی، زخم و احساس درد در رابطه جنسی به دلیل اصرار بر کوچک تر شدن لبه ها
 • احتمال خونریزی، هماتوم و عفونت

از عوارض بعد از عمل زیبایی واژن  که احتمالا با آن رو به رو می شوید خونریزی است. بهتر است از نوار بهداشتی تا زمانی که خونریزی قطع شود استفاده کنید.

 

تاثیر جراحی لابیاپلاستی بر میل جنسی

از آن جایی که عمل لابیاپلاستی با برداشتن پوست اضافی ناحیه تناسلی به کاهش درد در حین  برقراری رابطه جنسی کمک می کند، می توان گفت لذت فعالیت جنسی را نیز بیشتر خواهد کرد. همچنین این عمل با زیبایی بخشیدن به ظاهر این ناحیه در افزایش اعتماد به نفس خانم ها و مشتاق شدن به انجام فعالیت جنسی کمک خواهد کرد. اما به طور مستقیم این عمل جراحی تاثیری بر تحریک پذیری و ترشح هورمون ها ندارد و صرفا یک جراحی زیبایی است.

 

هزینه عمل لابیاپلاستی 1401

هزینه عمل لابیاپلاستی در افراد و با توجه به تعداد برش متفاوت است. هزینه عمل لابیاپلاستی به موارد مختلفی مثل شکل و اندازه واژن بستگی دارد. برای اطلاع دقیق تر از قیمت ها و هزینه جراحی لابیاپلاستی به صورت حضوری برای معاینه به مطب سر بزنید.

 

جمع بندی

عمل لابیاپلاستی یا زیبایی واژن روشی برای ایجاد تغییرات در لابیاهای واژن است. روش‌های جراحی زیبایی واژن متفاوت هستند. برخی روش‌ها مربوط به زیبایی واژن بوده و برخی دیگر روش‌های تنگ کردن واژن می باشند. این نوع عمل ها در زیبایی و جوانسازی ناحیه تناسلی خانم ها موثرند. در این مقاله به معرفی عمل لابیاپلاستی و مراقب های بعد از آن پرداخته ایم.

 

چه زمانی عمل لابیاپلاستی را انجام دهیم؟ آیا عمل لابیاپلاستی آسیبی به بکارت فرد می زند؟ جواب این سوالات را از زبان دکتر حدادان بشنوید:

 
 

سوالات متداول

1- آیا ریسک مبتلا شدن به زگیل تناسلی یا تبخال مانعی برای انجام عمل لابیاپلاستی است؟

هر فردی که ناقل ویروس HPV یا HSV باشد ممکن است بعد از هر گونه جراحی روی ناحیه تناسلی روی پوست خود شاهد عود ضایعات باشد. هرچند برای پیشگیری از ابتلا، پزشک داروهای ضد ویروسی را قبل و بعد از عمل تجویز می کند.در مورد زگیل تناسلی  نیز درصورت وجود زگیل ها روی پوست تا 6 ماه بعد از پروسه درمان نمی توان عمل لابیاپلاستی انجام داد. اما در صورتی که روی پوست زگیلی نمایان نباشد، مانعی برای جراحی نخواهد بود.

  2- عمل لابیاپلاستی برای بکارت دختران مشکلی ایجاد می کند؟

بله. از آن جایی که  لابیا ها در ناحیه بیرونی اندام تناسلی قرار دارند این عمل آسیبی به پرده بکارت نخواهد زد. تعداد زیادی از مراجعه کنندگان و متقاضیان عمل زیبایی واژن لابیاپلاستی دختران باکره می باشند. پرده بکارت با فاصله 2 تا 3 سانتی متر از لابیا ها قرار دارد و در عمل لابیاپلاستی  برشی روی این پرده ایجاد نمی شود.

  3- عمل لابیاپلاستی با بیهوشی است یا بی حسی؟

بیشترین نگرانی که برای خانم ها در عمل لابیاپلاستی وجود دارد این است که آیا این عمل دردناک است؟ از آن جایی که این عمل را با بی حسی کامل یا بیهوشی می توان انجام داد، در نتیجه درد غیر قابل تحملی نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *