دستگاه کولپوسکوپی

کولپوسکوپی چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانید:

کولپوسکوپی چطور انجام می‌شود؟

به روشی که برای پیدا کردن سلول های غیر طبیعی بدن و یا سرطانی که احتمال تبدیل شدن به سرطان دهانه رحم و یا سرطان واژن می شود، کولپوسکوپی می گویند.

کولپوسکوپی علاوه بر تشخیص سلول های سرطانی، به بررسی عوامل دیگر مانند زگیل تناسلی و یا پولیپ (توده های غیر سرطانی) می پردازد.

به وسیله ابزار مخصوص که دوربینی به آن متصل است باعنوان کولپوسکوپ، متخصص می تواند داخل رحم و واژن را مشاهده و بررسی نماید. بهتر است بدانید که کولپوسکوپ به بدن داخل نمی شود.

دکتر آمنه حدادان، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در شرق تهران
جراح زیبایی و درمانی ناحیه ژنیتال | کولپوسکوپی | کربوکسی تراپی | اوزون تراپی | RF واژینال (هیگز) | لیزرمونالیزاتاج

تماس جهت اخذ نوبت :

مطب تهرانپارس 02176710465 | 09904162293 

مطب مرزداران: 09100644274

 

دلیل انجام کولپوسکوپی چیست؟

اگر معاینات لگنی و یا پاپ اسمیر بیمار دارای ناهنجاری باشد، انجام کولپوسکوپی توسط متخصص برای وی تجویز می شود. چنانچه ناهنجاری های زیر برای شخصی رخ دهد آزمایش کولپوسکوپی توصیه می شود:

  • التهاب دهانه رحم
  • زگیل ناحیه تناسلی
  • تغییرات پیش از سرطان در ناحیه بافت واژن
  • تغییرات پیش سرطانی در ناحیه بافت رحم
  • تغییرات پیش از سرطان ولو

کولپوسکوپی، روشی کم خطر و ایمن می باشد. عوارض احتمالی در جمع آوری بافت و نمونه برداری در این روش، بسیار اندک می باشد. احتمال وقوع درد لگن و خونریزی شدید، بسیار کم می باشد.

 

اقدامات لازم قبل از انجام کولپوسکوپی

 

 

  • استفاده از قرص های واژنی، پودر و یا کرم ها، 24 ت 48 ساعت قبل از انجام تست توصیه نمی شود.
  • از برقراری جنسی، استفاده از محصولات داخل واژنی (تامپون)، در طول درمان باید جلوگیری کنید.
  • در دوره سیکل قاعدگی از انجام این تست خودداری نمایید.
  • از عدم بارداری خود اطمینان حاصل کنید.
  • در صورت مصرف هرگونه دارو، مخصوصا داروهای مسکن، پزشک خود را مطلع کنید.

 

روش انجام کولپوسکوپی

این تست در داخل مطب، توسط متخصص زنان و زایمان انجام می پذیرد. در مرحله اول، بیمار به طریقی روی تخت دراز می کشد تا پاشنه های پا، بر روی قسمت انتهایی میز قرار بگیرد. بعد از آن اسپکولوم، دهانه واژن را باز نگه می دارد تا امکان مشاهده راحت برای متخصص فراهم آورد.

استفاده از محلول یدین برای مشاهده بهتر قسمت های غیر طبیعی صورت می گیرد. بعد از آن پزشک، انجام تست توسط کولپوسکوپ را انجام می دهد.

آیا تست کولپوسکوپی دارای عوارض می باشد؟

تا به حال هیچ گونه گزارشی مبنی بر عوارض کولپوسکوپی به ثبت نرسیده است. با این حال، یکی از شایع ترین عوارض آن دیدن ترشح تیره رنگ از واژن می باشد که ممکن است به مدت چند روز ادامه داشته باشد. امکان دارد یکی از دلایل این ترشحات، استفاده پزشک از بیوپسی برای کاهش خونریزی باشد.

اگر علاوه بر این عارضه، عارضه های دیگر مانند دردهای شکمی و لگنی، تشدید خونریزی و یا تب در بیمار مشاهده شد، حتما به پزشک متخصص مراجعه شود.

 

 

بعد از انجام کولپوسکوپی چه باید کرد؟

همان طور که گفته شد، احتمال ترشح و یا خونریزی واژنی به مدت 1 هفته امری طبیعی می باشد. همچنین ممکن است واژن برای مدتی متورم شده و بیمار دردهای اندکی را احساس کند.

اگر بیوپسی همراه با کولپوسکوپی انجام نشود، بیمار می تواند در همان روز به انجام فعالیت های روزانه خود مشغول شود. ولی با انجام بیوپسی، به بیمار توصیه می شود از برقراری جنسی و یا دوش واژینال خودداری نماید.

بیشتر بدانید >>   معرفی لیزر مونالیزاتاچ

 

آیا تست کولپوسکوپی برای زنان باردار مناسب است؟

انجام کولپوسکوپی برای زنان باردار توصیه نمی شود. به خصوص اگر خانم باردار در ماه های اول بارداری خود باشد، احتمال آسیب رسیدن به جنین و یا سقط جنین زیاد است. به همین خاطر به خانم ها توصیه می شود قبل از انجام کولپوسکوپی تست بارداری انجام دهند و یا در صورت نیاز قبل از باردار شدن کولپوسکوپی را انجام دهند.

در بعضی اوقات در حین بارداری، اگر سلول ها رشد غیر طبیعی داشته باشند، پزشک ناچار به انجام این تست خواهد بود. اما اگر این کار توسط یک متخصص ماهر و با تجربه صورت بگیرد، احتمال به وجود آمدن آسیب به جنین کم خواهد شد. اما دقت داشته باشید که اگر بیوپسی برای زنان باردار انجام شود، حتما بیمار باید توصیه های پزشک را جدی گرفته و تحت مراقبت های ویژه قرار گیرد.

 

آیا انجام کولپوسکوپی درد دارد؟

زمان انجام این تست کم است و بیمار دردی را احساس نخواهد کرد. اما در بعضی مواقع با وجود محلول سرکه و یا اسید استیک، بیمار احساس سوزشی را در ناحیه حس خواهد کرد که با مصرف یک مسکن ضعیف قبل از انجام تست، برطرف خواهد شد. اما به صورت کلی کولپوسکوپی دردی نخواهد داشت و برای داشتن کنترل اضطراب و آرامش بیشتر بهتر است فردی از اعضای خانواده و یا یک دوست، به همراه داشته باشید.

از نمونه برداری کولپوسکوپی چه می دانید؟

در صورت یافتن ظاهر غیر طبیعی دهانه رحم توسط پزشک، امکان دارد برای آزمایشات بیشتر، پزشک بیوپسی ( نمونه برداری) از بافت ناحیه مورد نظر را انجام دهد. ممکن است در این مرحله بیمار درد خفیفی را تجربه کند. معمولا بیوپسی از دهانه رحم و واژن گرفته می شود. برای به حداقل رساندن درد خفیف در ناحیه مورد نظر، می توان از بی حسی های موضعی استفاده کرد.

بعد از انجام بیوپسی، مشاهده خونریزی و ترشح واژنی طبیعی خواهد بود. بعد از انجام این تست، حمام رفتن مانعی ندارد اما استفاده از تامپون ها و رابطه جنسی توصیه نمی شود. می توان در هنگام قاعدگی از کاپ قاعدگی استفاده کرد، که هم در التیام زخم ها موثر می باشد و هم از عفونت جلوگیری می کند.

 

دکتر آمنه حدادان، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در شرق تهران
جراح زیبایی و درمانی ناحیه ژنیتال | کولپوسکوپی | کربوکسی تراپی | اوزون تراپی | RF واژینال (هیگز) | لیزرمونالیزاتاج

تماس جهت اخذ نوبت :

مطب تهرانپارس 02176710465 | 09904162293 

مطب مرزداران: 09100644274

 

 

نتایج آزمایش کولپوسکوپی به چه صورت است؟

نتیجه کولپوسکوپی حدود 1 تا 2 ماه به طول می انجامد. 40 % نتایج آزمایش، معمولا عادی و نرمال می باشد. این بدان معناست که تغییری در سلول های رحم در هنگام انجام آزمایش، ایجاد نشده است. در این حالت فرد مبتلا به سرطان نشده و نیازی به درمان ندارد. ولی مدت زمانی تحت غربالگری رحم قرار خواهد گرفت تا پزشک از سلامت وی اطمینان حاصل نماید.

60 درصد دیگر نتایج آزمایش، غیر عادی می باشد و سلول ها دچار تغییرات شده اند. در این مورد باز هم نباید نگران ابتلا به سرطان بود. امکان دارد برای نتایج نهایی، پزشک باز هم آزمایش های بیشتری از شما بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *