درمان عفونت های ژنیتال

درمان عفونت های ژنیتال

آنچه در این مقاله می خوانید:

عفونت های ژنیتال یکی از شایع ترین بیماری های التهابی در بین زنان است که تقریبا یک سوم زنان در طول زندگی خود آن را تجربه می کنند. عفونت واژن یا واژینیت نامیده می شود که باعث ترشح، درد و خارش در این ناحیه می شود. معمولاً این التهاب به دلیل عفونت یا اختلال در تعادل طبیعی باکتری های واژن رخ می دهد. در این متن به بررسی درمان عفونت های ژنیتال می پردازیم.

یک واژن طبیعی و سالم حاوی باکتری و گاهی اوقات مخمر است بدون اینکه لزوماً عفونت داشته باشد. اما برخی چیزها می‌توانند محیط واژن را تغییر دهند و باعث رشد بیش از حد باکتری‌ها یا مخمرها و ایجاد علائم شوند.

واژینیت چیست؟

واژینیت التهاب واژن است. این به دلیل عدم تعادل مخمر و باکتری هایی است که به طور معمول در واژن زندگی می کنند.

که همراه با درد و سوزش، ممکن است بویی متفاوت از معمول را متوجه شوید. ممکن است عفونت ناشی از باکتری، مخمر یا ویروس داشته باشید. مواد شیمیایی موجود در صابون ها، اسپری ها یا حتی لباس هایی که با این ناحیه تماس دارند می توانند پوست و بافت های ظریف را تحریک کنند.

با این حال، فهمیدن اینکه چه اتفاقی در حال رخ دادن است، همیشه آسان نیست. احتمالاً برای حل آن و انتخاب درمان مناسب به کمک پزشک خود نیاز خواهید داشت.

درمان عفونت های ژنیتال

انواع و علل واژینیت  یا عفونت واژن

پزشکان به شرایط مختلفی که باعث عفونت یا التهاب واژن می‌شوند، «واژینیت» می‌گویند. رایج ترین انواع عبارتند از:

واژینوز باکتریایی، التهاب واژن به دلیل رشد بیش از حد باکتری ها. به طور معمول باعث ایجاد بوی شدید ماهی می شود.

کاندیدا یا عفونت “مخمری”، رشد بیش از حد قارچ کاندیدا، که به طور معمول در مقادیر کم در واژن یافت می شود.

کلامیدیا شایع ترین عفونت مقاربتی (STI) در زنان است، معمولاً در سنین 18 تا 35 سال که چندین شریک جنسی دارند.

سوزاک یکی دیگر از عفونت های شایع است که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود. اغلب همراه با کلامیدیا است.

تریکومونیازیس عفونتی است که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود و توسط یک انگل ایجاد می شود. خطر ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی را افزایش می دهد.

واژینیت ویروسی التهاب ناشی از یک ویروس مانند ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) یا ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است که از طریق رابطه جنسی پخش می شود. زخم یا زگیل روی اندام تناسلی می تواند دردناک باشد.

در صورت عدم درمان، برخی از این موارد می توانند به طور دائمی به اندام های تناسلی شما آسیب بزنند یا مشکلات سلامتی دیگری ایجاد کنند. شما همچنین می توانید آنها را به یک شریک منتقل کنید.

گاهی اوقات خارش، سوزش و حتی ترشح بدون عفونت (واژینیت غیر عفونی) اتفاق می افتد. بیشتر اوقات، این یک واکنش آلرژیک یا تحریک ناشی از محصولاتی مانند:

  • مواد شوینده
  • دوش واژینال
  • نرم کننده های پارچه
  • صابون های معطر
  • اسپرم کش ها
  • اسپری های واژینال

همچنین می‌تواند ناشی از سطح پایین‌تر هورمون‌ها به دلیل یائسگی یا برداشتن تخمدان‌ها باشد. این می تواند واژن شما را خشک کند، وضعیتی به نام واژینیت آتروفیک، رابطه جنسی ممکن است دردناک باشد و ممکن است متوجه خارش و سوزش واژن شوید.

اگرچه ممکن است علائم متفاوتی داشته باشند، اما تشخیص حتی برای یک پزشک باتجربه نیز می تواند مشکل باشد. بخشی از مشکل این است که می توانید همزمان بیش از یک مورد را داشته باشید. همچنین ممکن است عفونت بدون هیچ علامتی داشته باشید.

دکتر آمنه حدادان

دکتر آمنه حدادان، جراح و متخصص زنان

 

مطب تهران‌پارس

آدرس مطب: شرق تهران، فلکه دوم تهرانپارس، خیابان جشنواره، بین چهاراره سیدالشهدا و خیابان سجده ای، روبروی داروخانه دکتر بحرینی، پلاک ۲۴۸، طبقه چهارم، واحد ۱۱

ساعات حضور: شنبه و چهارشنبه ساعت ۱۷ تا ۲۰ / دوشنبه ساعت ۱۰ تا ۱۳

مطب مرزداران

آدرس مطب:مرزداران غربی، به سمت اشرفی اصفهانی، نبش خیابان بهار، ساختمان ایمان، طبقه 2 شرقی، واحد 8

ساعات حضور: دوشنبه ساعت 16:30 تا ۱9

چرا عفونت های قارچی واژن اتفاق می افتد؟

هنگامی که باکتری در واژن شما از تعادل خارج می شود، می تواند باعث تکثیر کاندیدا شود. این ممکن است به دلایل زیادی رخ دهد، از جمله:

مصرف آنتی بیوتیک ها:

آنتی بیوتیک هایی که عفونت های بدن شما را درمان می کنند، باکتری های خوب واژن را از بین می برند. باکتری های خوب مخمر را کنترل می کنند. تعادل بدون باکتری خوب تغییر می کند و منجر به عفونت قارچی می شود.

بارداری و هورمون ها:

هر چیزی که هورمون های شما را مختل یا تغییر دهد می تواند تعادل کاندیدا را در واژن شما مختل کند. این شامل باردار بودن، استفاده از قرص های ضد بارداری و تغییرات طبیعی در طول سیکل قاعدگی شما

ابتلا به دیابت کنترل نشده:

قند خون بالا بر باکتری های ادرار شما تأثیر می گذارد.

داشتن سیستم ایمنی ضعیف:

اگر به بیماری مانند HIV یا ایدز مبتلا هستید، داروهای شما می توانند سیستم ایمنی شما را سرکوب کنند. شیمی درمانی و پرتودرمانی برای سرطان نیز می تواند سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب کند.

عفونت قارچی در مقابل واژینوز باکتریایی

دو مورد از شایع ترین انواع واژینیت مربوط به ارگانیسم هایی است که در واژن شما زندگی می کنند. آنها می توانند علائم بسیار مشابهی داشته باشند. عفونت های مخمری رشد بیش از حد مخمری است که به طور معمول در بدن شما وجود دارد. واژینوز باکتریایی زمانی اتفاق می افتد که تعادل باکتری ها از بین برود. در هر دو حالت، ممکن است متوجه ترشحات سفید یا خاکستری شوید.

چگونه می توانید آنها را از تشخیص دهید؟ اگر بوی ماهی به مشام می‌رسد، واژینوز باکتریایی حدس زده می شود. اگر ترشحات شما شبیه پنیر است، ممکن است عفونت مخمری در کار باشد. این نیز بیشتر باعث خارش و سوزش می شود، اگرچه واژینوز باکتریایی ممکن است باعث خارش شما نیز شود. امکان داشتن هر دو در یک زمان وجود دارد.

علائم عفونت های ژنیتال

واژن زنان ترشحاتی ایجاد می کند که معمولاً شفاف یا کمی کدر است. تا حدی، این نحوه پاکسازی واژن است.

زمانی که بو ندارد و باعث خارش شما نمی شود، چه مقدار از آن و دقیقاً ظاهر و احساس آن می تواند در طول چرخه قاعدگی شما متفاوت باشد. در یک نقطه، ممکن است فقط مقدار کمی ترشحات بسیار رقیق یا آبکی داشته باشید، و در زمان دیگری از ماه، غلیظ تر و مقدار بیشتری از آن وجود دارد. این ها همه طبیعی است.

هنگامی که ترشحات شما بوی بسیار قابل توجهی دارد، یا می سوزد یا خارش می کند، احتمالاً یک مشکل است. ممکن است در هر زمانی از روز احساس سوزش کنید، اما اغلب در شب آزاردهنده است. داشتن رابطه جنسی می تواند برخی علائم را بدتر کند.

شما باید با پزشک خود تماس بگیرید زمانی که:

  • ترشحات واژن شما تغییر رنگ می دهد، سنگین تر می شود یا بوی متفاوتی می دهد.
  • شما متوجه خارش، سوزش، تورم یا درد در اطراف یا خارج از واژن خود می شوید.
  • وقتی ادرار می کنید می سوزد.
  •  درد در رابطه جنسی

درمان عفونت های ژنیتال

کلید درمان عفونت های واژن تشخیص درست است. دقیقاً به علائمی که دارید و چه زمانی دارید توجه کنید. برای توصیف رنگ، بافت، بو و میزان ترشح آماده باشید. قبل از مراجعه به مطب یا کلینیک خود دوش نگیرید. آزمایش دقیق را سخت یا غیرممکن می کند. برخی از پزشکان از شما می خواهند که در طی 24 تا 48 ساعت قبل از قرار ملاقات، رابطه جنسی نداشته باشید.

درمان عفونت های ژنیتال

پیشگیری از عفونت های ژنیتال

خود را تمیز و خشک نگه دارید. اما پزشکان اسپری های واژینال یا صابون های بسیار معطر را برای این ناحیه توصیه نمی کنند. دوش گرفتن این ناحیه ممکن است باعث تحریک نیز شود، و مهمتر از آن، می تواند عفونت را پنهان یا گسترش دهد. همچنین باکتری های سالمی را که در واژن شما می باشد، از بین می برد. دوش گرفتن واژینال هرگز توصیه نمی شود.

از لباس هایی که گرما و رطوبت را نگه می دارند خودداری کنید. لباس زیر نایلونی، شلوار جین تنگ، شلوارک ورزشی و ساق‌هایی که هوا در آنها جریان ندارد و جوراب شلواری بدون پنبه می‌توانند منجر به عفونت قارچی شوند.

خوردن ماست با کشت فعال ممکن است به شما در ابتلا به عفونت های کمتر کمک کند.

کاندوم بهترین راه برای جلوگیری از انتقال عفونت بین شرکای جنسی است.

هر سال یک معاینه کامل زنان و زایمان، از جمله آزمایش پاپ اسمیر در صورت توصیه پزشک انجام دهید.

اهمیت سلامت زنان به حدی است که هفته آخر ماهار به عنوان هفته ملی سلامت زنان نامگذاری شد.

عفونت واژن یکی از مشکلات رایجی است که هر زنی ممکن است حداقل یک بار در زندگی خود آن را تجربه کند. برخی از زنان ممکن است در صورت ابتلا به این عفونت ها از مراجعه به پزشک اجتناب کنند زیرا علائم این عفونت ها را نمی دانند یا احساس خجالت می کنند. اما نباید نادیده گرفت که عفونت های واژن در صورت عدم درمان می تواند مشکلات جدی برای سلامت زنان ایجاد کند.

در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی در مورد عفونت های ژنیتال، علل آن و روش های درمان و پیشگیری ارائه دهیم.

سوالات متداول

چه علائمی نشان دهنده عفونت واژن در زنان است؟

درد یا سوزش در زمان ادرار، درد در زمان مقاربت، خونریزی از واژن یا لکه بینی، خارش واژن، تغییر رنگ ترشحات واژن، تغییر میزان ترشحات واژن و…. از علائم عفونت واژن هستند.

آیا عفونت های ژنیتال می‌تواند موجب تغییر زمان عادت ماهانه در فرد شود؟

عادت ماهانه عفونت واژن را تشدید خواهد کرد، اما به هیچ عنوان واژینیت نمی‌تواند موجب به تاخیر افتادن عادت ماهانه فرد شود.

آیا ترشحات واژن می‌تواند نشان دهنده عفونت های ژنیتال باشد؟

واژن در حالت طبیعی همیشه ترشح دارد. اما اگر این ترشحات غیرطبیعی و به رنگ سبز یا زرد باشد و بوی نامطبوعی بدهد، قطعا نشانه عفونت قارچی یا باکتریایی واژن است.

خارش شدید واژن می‌تواند نشان دهنده عفونت های ژنیتال باشد؟

خارش به نوبه خود نشانه بیماری خطرناکی نیست، اما اگر شدید شود می‌تواند نشان دهنده عفونت یا عارضه خاصی در بدن باشد. واکنش‌های آلرژیک، تغییرات هورمونی، واژینوز باکتریایی، خارش قبل از قاعدگی و…. همه از دلایل خارش می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *