عمل پرینورافی

همه چیز درباره جراحی پرینورافی

آنچه در این مقاله می خوانید:

پرینورافی چیست؟

به قسمتی از اندام تناسلی خارجی که بین واژن و مقعد است پرینه گویند و به عمل ترمیم پوست پرینه، عمل پرینورافی (Perineorrhaphy) گویند. آسیب پرینه ممکن است به دلیل برخورد با جسمی برنده یا تجاوز های جنسی رخ دهد. پارگی پرینه ممکن است با پارگی پرده بکارت یا در روند زایمان اتفاق بیفتد. در زایمان طبیعی به منظور جلوگیری از گیر کردن سر نوزاد و آسیب به جنین، برشی در پرینه ایجاد می شود. اگر این برش از طریق اپی زیوتومی انجام نشود در زمان خروج جنین، پارگی در این ناحیه رخ می دهد.

پارگی پرینه به هرکدام از علت های ذکر شده که اتفاق بیفتد با خونریزی شدید همراه است. در صورت پارگی پرینه با عضلات زیر آن، احتمال ترمیم خود به خودی در زمان کوتاه وجود ندارد و به جراحی پرینورافی و بخیه نیاز است. در شرایطی که پارگی سطحی باشد می توان روی ترمیم خود به خودی آن حساب کرد.

پرینه

 

پرینورافی با لیزر

با وجود اینکه استفاده از لیزر در جدیدترین متد های جراحی دیده می شود و بسیار محبوب است، نمی توان از آن برای عمل پرینورافی استفاده کرد. تنها روش جراحی این عمل استفاده از تیغ جراحی و بخیه است. شاید اصطلاح پرینورافی لیزری را شنیده باشید اما باید بگویم درست نیست. می توان در این عمل از روش بخیه های زیر پوستی استفاده کرد. بخیه های زیرپوستی علاوه بر اینکه بعد از 2 هفته جذب شده و روی پوست اثری نمی گذارند، پوست را نیز جوش می‌دهند.

یکی دیگر از دلایلی که منجر به انجام پرینورافی می شود باز بودن ورودی واژن است. باز بودن ورودی وازن باعث مبتلا شدن به عفونت، نارضایتی جنسی و خارج شدن هوا از وازن می شود. تعدد روابط جنسی، افتادگی و شل بودن بافت لگن و زایمان طبیعی می توانند باعث باز شدن ورودی واژن شوند که با انجام جراحی پرینورافی ورودی واژن تنگ می شود.

بیشتر بدانید >>   تزریق ژل به واژن

عمل پرینورافی نوعی جراحی سرپایی است که با بی حسی موضعی در مطب دکتر آمنه حدادان انجام می شود. عمل پرینورافی می تواند در صورت نیاز، همزمان با جراحی افتادگی لگن، رحم، مثانه یا واژن انجام شود؛ اما به طور کلی حداکثر زمان لازم برای این عمل نیم ساعت است و دوره نقاهت طولانی ندارد. همچنین این عمل بدون خونریزی بوده و حدود دو هفته طول می کشد تا پوست ترمیم شود. بخیه های این عمل جذبی هستند و نیاز به کشیدن بخیه ها نیست.

بیمار یک روز بعد از عمل می تواند به زندگی روزانه اش برگردد. استفاده از آنتی‌بیوتیک ها، شست و شو با بتادین و خشک نگه داشتن قسمتی که عمل شده به سرعت روند بهبود جراحی کمک می کند. همچنین رعایت مواردی مثل نداشتن رابطه جنسی و انجام ندادن فعالیت های ورزشی سنگین و کششی به مدت 1 ماه ضروری است.

پرینورافی

هزینه عمل پرینورافی

هزینه عمل پرینورافی نسبت به باقی جراحی های واژینال بسیار کمتر است؛ زیرا این عمل سرپایی بوده و شامل هزینه بستری شدن در بیمارستان و بیهوشی نمی شود. در این عمل فقط نیاز به تزریقات بی حسی موضعی است و هزینه جراحی توسط پزشک جراح و بعد از ویزیت مشخص می شود.

5 پاسخ

    1. سلام،
      نه عزیزم، محدودیت سنی ندارد و هر کسی دچار پارگی ورودی واژن باشد باید عمل پرینورافی را انجام دهد.

    1. سلام، اگر مجدد بارداری و زایمان طبیعی داشته باشید و یا رابطه جنسی زیاد داشته باشید ممکن هست نیاز به ترمیم پیدا کنید.

  1. سلام برای پرینورافی به شما مراجعه کردم خانم دکتر. رضایت کامل دارم از این عمل ممنون از شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *