کولپوسکوپی در شرق تهران

کولپوسکویی رحم چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانید:

کولپوسکوپی رحم برای تشخیص سلول‌های پیش سرطانی و ناهنجاری‌ها یک روش با حساسیت و دقت بالا به شمار می‌آید. این شیوه به دلیل ایمنی بالایی که دارد، امروزه بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. ارائه نتایج این روش تشخیصی بسیار سریع است و به همین دلیل، ما قصد داریم در ادامه بیشتر در مورد کولپوسکوپی دهانه رحم با شما عزیزان صحبت کنیم.

 

چه زمانی به کولپوسکوپی نیازمند است؟ در این ویدئو دکتر حدادان به این سوال پاسخ می دهند:

 

 

کولپوسکوپی رحم چیست؟

کولپوسکوپ یک دستگاه بزرگ‌نمایی مخصوص است که از طریق این دستگاه می‌توان دهانه رحم را مشاهده کرد. این دستگاه با تاباندن نور به دهانه رحم می‌تواند سبب ایجاد تصویری واضح از سلول‌های غیر طبیعی که در اندام‌های درونی بدن وجود دارند، شود و بدین صورت می‌توان گفت کولپوسکوپی رحم یک روش تشخیصی به شمار می‌آید. عمدتاً زمانی که پاپ اسمیر نتایجی خاص و ناهنجار را در قسمت دهانه رحم به نمایش می‌گذارد، انجام این روش تشخیصی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

کولپوسکوپی رحم

 

نحوه انجام کولپوسکوپی رحم

نحوه انجام کولپوسکوپی رحم به این صورت است که بیمار به پشت دراز می‌کشد و ضمن بالا آوردن پاهای خود، آن‌ها را روی تکیه گاه قرار می‌دهد. در این بین، ابزاری به نام اسپکولوم مورد استفاده قرار می‌گیرد که برای جداکردن دیواره‌های واژن به کار می‌آید.

دستگاه کولپوسکوپ در قسمت خروجی دهانه رحم قرار می‌گیرد و پزشک در این لحظه برای اینکه تصاویر به وضوح مشاهده شوند، از محلول موضعی که حاوی اسید استیک به همراه پنبه استفاده می‌کند. پنبه که آغشته به محلول است را روی دهانه رحم و واژن مورد استفاده قرار می‌دهد که البته در ابتدا با کمی احساس سوزش همراه خواهد بود.

 

 چه افرادی کاندیدای کولپوسکوپی هستند؟

افرادی که دارای زگیل در ناحیه تناسلی خود هستند یا با التهاب دهانه رحم روبرو شده‌اند، بهتر است به انجام کولپوسکوپی رحم هرچه سریع‌تر بپردازند. احساس درد در رحم و خونریزی را هم نباید به هیچ عنوان نادیده گرفت. چنانچه فردی با در دهانه رحم، فرج و واژن خود با تغییرات پیش سرطانی روبرو شود هم بهتر است از روش تشخیصی استفاده کند. در برخی از مواقع هم برای نظارت و ارزیابی نتایج برخی از روش‌های درمانی قطعاً کولپوسکوپی گزینه مناسبی به شمار می‌آید.

 

اقدامات قبل از کولپوسکوپی

 

قبل از انجام کولپوسکوپی رحم بیمار باید بداند که نباید در دوره قاعدگی خود قرار داشته باشید، در غیر این صورت مشاهده دهانه رحم به راحتی امکان‌پذیر نخواهد بود. در صورت بارداری یا استفاده از داروهای رقیق کننده خود باید پزشک را مطلع کرد. استفاده از داروی آرامشبخش برای کاهش استرس مانعی ندارد. حداقل به مدت 48 ساعت نباید از داروهای واژینال استفاده کرد. 24 ساعت قبل از انجام کولپوسکوپی بهتر است، رابطه جنسی انجام نشود و فرد دوش نگیرد؛ همچنین استفاده از تامپون 24 ساعت قبل را هم باید در نظر گرفت.

بیشتر بدانید >>   هر آنچه باید در مورد کربوکسی تراپی بدانید

 

عوارض کولپوسکوپی رحم

کولپوسکوپی رحم خود به تنهایی عوارض خاصی به دنبال ندارد ولی اگر همراه آن به انجام نمونه برداری یا بیوپسی پزشک بپردازد، احتمال ایجاد خطرات و عوارضی را نمی‌توان دور از انتظار در نظر گرفت. عوارضی که احتمالاً به وجود آید شامل درد، تب، عفونت، ترشحات (زرد رنگ، بدبو و تیره) و لکه‌بینی و خونریزی است.

 

اقدامات بعد از کولپوسکوپی رحم

 

چنانچه کولپوسکوپی رحم به همراه نمونه برداری انجام شود، احتمالاً باید تا مدت زمانی کمی درد و ناراحتی را تجربه کرد. در این بین، اقدامات و مراقبت‌هایی وجود دارد که ورزش نکردن تا زمانی که عوارض نمونه‌برداری برطرف شود، اولین نکته مراقبتی به شمار می‌آید.در صورتی که نمونه برداری انجام نشده باشد، انجام فعالیت‌های روزانه مانند رانندگی کاملاً بلامانع است. حداقل 1 هفته را باید به عدم استفاده از تامپون و رابطه جنسی اختصاص داد و دوش گرفتن را 1 هفته به تعویض انداخت.

 

کولپوسکوپی در شرق تهران

همان‌طور که بیان کرده‌ایم کولپوسکوپی رحم از جمله روش‌های تشخیصی به شمار می‌آید که با توجه به دقت و حساسیت بالا در انجام این روش، کاندیدایی که گفته شد می‌توانند از آن استفاده کنند.

در مورد مراقبت‌های قبل و بعد هم صحبت کرده‌ایم که با خیال راحت بیماران بتوانند به انجام این روش تشخیصی بیندیشند. در این میان، چنانچه شما در شرق تهران به دنبال یک پزشک حاذق در این حوزه هستید، دکتر آمنه حدادان پیشنهاد مناسبی می‌تواند به شمار آید که البته برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاورین سایت در ارتباط باشید.

دکتر آمنه حدادان

دکتر آمنه حدادان، جراح و متخصص زنان

 

مطب تهران‌پارس

آدرس مطب: شرق تهران، فلکه دوم تهرانپارس، خیابان جشنواره، بین چهاراره سیدالشهدا و خیابان سجده ای، روبروی داروخانه دکتر بحرینی، پلاک ۲۴۸، طبقه چهارم، واحد ۱۱

ساعات حضور: شنبه و چهارشنبه ساعت ۱۷ تا ۲۰ / دوشنبه ساعت ۱۰ تا ۱۳

مطب مرزداران

آدرس مطب:مرزداران غربی، به سمت اشرفی اصفهانی، نبش خیابان بهار، ساختمان ایمان، طبقه 2 شرقی، واحد 8

ساعات حضور: دوشنبه ساعت 16:30 تا ۱9

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *