درمان زگیل تناسلی در زنان

آنچه در این مقاله می خوانید:

زگیل تناسلی در زنان، یکی از عواملی است که باعث بروز مشکلات زیادی برای خانم ها می شود. این عارضه، دلایل، راه کارها و درمان های مختص به خود را دارد. به همین علت بهتر است خانم ها به خوبی با این موضوع آشنا شوند. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر در مورد زگیل تناسلی با شما صحبت کنیم.

همه چیز درمورد زگیل تناسلی , ویروس HPV و واکسن گارداسیل از زبان دکتر آمنه حدادان

زگیل تناسلی چیست؟

به زائده های پوستی که بیشتر در نواحی کشاله ران، ناحیه تناسلی و اطراف مقعد ایجاد می شوند زگیل تناسلی گفته می شود.

این عارضه یک نوع بیماری عفونی از طریق ویروس HPV می باشد. رابطه ی جنسی یکی از راه های مهم انتقال این ویروس می باشد. از دیگر راه های انتقال این ویروس می توان به مواردی مانند تماس با سطوح آلوده، استفاده از تیغ کهنه، برخورد با استخر های آلوده و … اشاره کرد.

به صورت معمول زگیل تناسلی به شکل برجستگی های کوچک یا متوسط و به صورت گوشتی، به رنگ پوست یا کمی تیره تر از آن در نواحی تناسلی مشاهده می شود. سطح این نوع زگیل ها معمولا صاف و یا کمی زبر می باشد. در بعضی مواقع این زگیل ها به صورت متعدد در کنار هم ایجاد شده و باعث ایجاد ضایعات بزرگ به اسم گل کلم شود.

انواع زگیل تناسلی

ویروس HPV  و زگیل تناسلی

عفونت با ویروس HPV یکی از شایع ترین موارد مراجعین به متخصصین می باشد. عامل ایجاد زگیل تناسلی و همین طور یکی از شایع ترین عوامل ایجاد سرطان دهانه رحم ویروس HPV می باشد.

این ویروس دارای بیش از 100 مدل است که در تمام بدن می تواند باعث ایجاد زگیل شود. تنها 40 نوع از این ویروس از دلایل ایجاد زگیل تناسلی در زنان است.

ویروس HPV  ژنیتال، بیش از 99% از روش رابطه جنسی منتقل می شود. البته در بعضی مواقع ارتباط با استخر ها و سطوح آلوده نیز از روش های انتقال گزارش شده است اما هنوز به اثبات نرسیده است.

راه های انتقال ویروس HPV

تشخیص ویروس HPV

درمان زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی درمان قطعی ندارد. اما مسئله مهم این است که همه ی ضایعه های ناشی از این ویروس باید به صورت کلی از بین برود. به این دلیل که اگر این ضایعات باقی بمانند سبب انتقال و انتشار ضایعات زگیلی بیشتر خواهد بود. امروزه راه و روش های زیای برای درمان و یا بهبود این عارضه وجود دارد. به صورت کلی درمان زگیل تناسلی حاوی موارد زیر است:

  • استفاده از محلول های اسیدی و کرم های موضعی
  • کرایوتراپی یا فریز
  • لیزر مونالیزا
  • روش های قدیمی مانند سوزاندن ضایعات و یا کوتر

کرم و محلول اسیدی

استفاده از محلول های اسیدی و یا کرم، از اولین راه های درمان زگیل تناسلی می باشد. بهتر است کرم آلدرا را برای این کار به تنهایی استفاده نکنید. یکی از دلایل آن این است که برای رسیدن به نتایج رضایت بخش و قابل قبول، باید حداقل 3 ماه برای مصرف این کرم زمان بگذارید.

به همین علت امکان دارد متخصص زنان همزمان به شما چندین کرم و دارو بدهد تا هم ضایعات از بین بروند و هم سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند تا بتواند در مقابل ویروس HPV که مهمترین عامل ایجاد این زایده است مقابله کند.

در مورد محلول های اسیدی می توان گفت که اثربخشی آن ها از انواع کرم ها قوی تر و سریع تر می باشد. با این حال توصیه می شود برای درمان زگیل تناسلی و استفاده از این محلول های اسیدی حتما به جراح و متخصص زنان مراجعه کرده و درمان خود را شروع کنید. نتیجه حاصل از استفاده این محلول ها، معمولا بین 2 تا 3 جلسه درمانی می باشد.

بیشتر بدانید >>   دکتر زنان درمرزداران
کرم و محلول اسیدی

کرایوتراپی

فریز کردن و یا کرایوتراپی، یکی دیگر از روش های درمان زگیل ناحیه تناسلی می باشد. برای داشتن نتیجه بهتر، چندین جلسه پیاپی فریز کردن توصیه می شود. تعداد جلسات تجویز شده به ضخامت ضایعات، تعداد آنها و پاسخ ها متفات می باشد.

بهتر است بدانید در هر روش درمانی احتمال عود زگیل تناسلی وجود دارد و به همین علت احتمال طولانی شدن روند درمانی وجود دارد.

کرایوتراپی

جراحی

در زمانی که ضایعات چسبیده به هم، بسیار بزرگ وسیع و گل کلمی باشند، جراحی زگیل تناسلی انجام می شود. این نوع جراحی هم به صورت لیزر و هم به صورت تیغ جراحی انجام می پذیرد.

درمان زگیل تناسلی با لیزر مونالیزا

یک از روش های درمان زگیل تناسلی در زنان، استفاده از دستگاه لیزر مونالیزا است. این درمان تنها در 1 جلسه و در مطب صورت می پذیرد. همچنین احتمال عود ضایعه زگیل در این روش، از دیگر روش های درمانی کمتر می باشد.

این درمان به صورت بی حسی موضعی انجام شده و حتی برای زگیل های وسیع و بزرگ که به جراحی نیاز دارند، می تواند بدون درد و خونریزی انجام پذیرد.

عفونت HPV در افراد با نقص ایمنی

انواع ویروس های HPV

انواع کم خطر این ویروس، در نواحی داخل واژن، ناحیه تناسلی و اطراف مقعد روی می دهد. اما در انواع پر خطر، این سلول ها توانایی ایجاد تغییرات سلولی در دهانه رحم و سرطان رحم دارند.

اما از زمانی که ویروس وارد بدن می شود، تا وقتی که ایجاد سرطان کند زمان زیادی صرف می شود. پس می توان با استفاده از روش های غربالگری از ایجاد سرطان پیشرفته دهانه رحم جلوگیری کرد.

با اینکه گفته می شود درمان قطعی برای زگیل های تناسلی زنان وجود ندارد، اما می توان با بالا بردن سیستم ایمنی فرد بیمار، به غیر فعال کردن ویروس کمک کرد.

با استفاده از بعضی از رژیم های غذایی و استفاده از بعضی داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، می توان روند درمان را تسریع بخشید. بر اساس سایز، محل و تعداد زگیل ها، روش های درمان متفاوت می باشد.

تا هنگامی که زگیل داخل بدن است، احتمال عود آن نیز وجود دارد. باید حتما زگیل برداشته شود تا احتمال سرایت و افزایش آن کم شود. روش های برداشت زگیل های تناسلی متفاوت می باشد که از جمله آن ها می توان به موارد مثل استفاده از کرم ها و محلول های دارویی، کوتر، لیزر، جراحی، فریز یا کریوتراپی اشاره کرد.

در حال حاضر بهترین روش استفاده از دستگاه لیزر مونالیزاتاچ می باشد که میزان عود زگیل در این روش 2 درصد می باشد و برداشت زگیل تنها در 1 جلسه انجام می پذیرد. لیزر زده شده بر روی زگیل، باعث افزایش تعداد آن ها و یا تحریک پوست نمی شود.

در مواقعی که زگیل ها زیاد و به صورت دسته ای هستند، نیاز به جراحی می باشد. تقریبا تمامی موارد زگیل تناسلی در مطب ما با استفاده از لیزر مونالیزاتاچ و به وسیله بی حسی موضعی و در یک جلسه قابل انجام می باشد. در این موارد بخیه نیز وجود ندارد.

همچنین بعد از انجام لیزر زگیل تناسلی، بر خلاف روش های فریز و یا دارویی، زخمی باقی نمی ماند و دوره نقاهت نیز ندارد. حتی در زگیل های وسیع نیز، نیازی به استراحت در منزل نیست. تنها راه پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس HPV، داشتن روابط تک پارتنری و یا تزریق واکسن گارداسیل است.

تزریق این واکسن بهتر است از سن 11 سالگی در دختران و پسران و قبل از اولین رابطه جنسی انجام شود. توصیه می شود چکاپ سالیانه برای انجام زگیل تناسلی برای تشخیص تغییرات سرطان رحم زود هنگام و ابتلا به HPV را جدی بگیرید.

لیزرمونالیزا تاچ

 

2 پاسخ

    1. سلام
      خود زگیل خیر، اما وجود زگیل در ناحیه تناسلی نشانه ای از درگیری دهانه رحم توسط ویروس میتونه باشه ،در نتیجه حتما فرد باید پاپ اسمیر و تست اچ پی وی بده و بررسی بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *