جراحی هودکتومی

جوانسازی واژن؛ معرفی روش های مختلف

آنچه در این مقاله می خوانید:

با در نظر داشتن پیشرفت های امروزه در حوزه ی پزشکی، روش های بسیار متنوع، بدون درد و عارضه همراه با اثربخشی بالا برای زیبایی اندام و بهبود کیفیت زندگی افراد استفاده می شود. برای خانم هایی که سن بالایی دارند و یا دچار مشکلاتی در روابط جنسی خود هستند، جوانسازی واژن یکی از عمل های زیبایی اثر بخش شناخته می شود.

 

توضیحات دکتر حدادان درباره “جوانسازی واژن با مزوژل” را بشنوید:

 

 

جوانسازی واژن چیست؟

جوانسازی واژن مسئله ای است که باید به صورت ریشه ای بررسی شود. تولید کلاژن در بدن با افزایش سن کاهش پیدا می کند و در تمامی ارگان های بدن شاهد کاهش سلول های فیبروبلاست هستیم که باعث ایجاد روند پیری در بدن و شرایط نامطلوب می شود. از جمله این تغییرات در سیستم تناسلی بانوان نمود پیدا می کند. این بدان معناست که هرچه سن افراد بیشتر می شود، کاهش ترشحات و میزان خشکی واژن بیشتر می شود.

این مسئله می تواند باعث گز گز شدن، سوزش و خارش ناحیه تناسلی می شود در حین مقاربت احساس درد، سوزش و ناراحتی را به دنبال خواهد داشت. بهتر است بدانید که جوانسازی واژن یک اقدام زیبایی و درمانی می باشد که باعث رفع مشکلاتی مانند افتادگی و شل شدگی واژن، خشکی و … می شود که این مشکلات معمولا بعد زایمان طبیعی رخ می دهد و تاثیر زیادی بر روی زندگی فرد دارد. به همین علت ممکن است اختلالاتی در ادرار برای فرد به وجود آورد.

محبوبیت جراحی و روش های زیبایی و جوانسازی واژن، در سال های اخیر در جهان و در کشور ما بسیار افزایش داشته است چرا که هم اعتماد به نفس فرد بالا می رود و هم باعث بهبود کیفیت زندگی آن ها می شود.

بر طبق مطالعات انجام شده، 30 درصد از زنان از اختلالات در روابط جنسی خود رنج می برند. بسیاری از این خانم ها به علت های مختلف مانند عرفی و فرهنگی سعی می کنند مشکلات خود را پنهان نگه دارند این در حالی است که با انجام روش درمانی مناسب به وسیله یک متخصص حاذق و با تجربه می توانند درصد بالایی از مشکلات خود را حل کنند.

 

جوانساری واژن

 

چرا به جوانسازی واژن نیاز داریم؟

در اثر تغییر اندازه واژن و شل شدگی واژن، افراد نیاز به جوانسازی واژن پیدا می کنند. از دلایل اصلی و مهم به انجام این کار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زایمان طبیعی
 • افزایش وزن به صورت چشمگیر
 • برقراری رابطه جنسی مکرر

بروز این موارد باعث می شود فرد و شریک جنسی او از رابطه لذتی نبرند.

 

دکتر آمنه حدادان، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در شرق تهران
جراح زیبایی و درمانی ناحیه ژنیتال | کولپوسکوپی | کربوکسی تراپی | اوزون تراپی| RF واژینال (هیگز)

تماس جهت اخذ نوبت : ۰۲۱۷۶۷۱۰۴۶۵ | 09100644274

 

روش های مختلف جوانسازی واژن

به صورت کلی روش های مختلفی برای جوانسازی واژن وجود دارد که از میان آن ها می توان به لیزر، جراحی، تزریق چربی، آر اف، کربوکسی تراپی، ورزش و … اشاره کرد در ادامه به بررسی هر کدام از این موارد می پردازیم.

 

1- روش جراحی

در این روش با استفاده از جراحی واژینوپلاستی برای ترمیم افتادگی ها انجام شده و بیمار کاملا بیهوش می شود. اگر جراحی از نوع واژینوپلاستی باشد، مخاط آسیب دیده شده باشد، بافت های دیواره واژن برداشته می شود و بافت های زیر به وسیله بخیه ترمیم و سفت می شوند.

 

2- روش های غیر جراحی

به صورت کلی روش های غیر جراحی جوانسازی واژن به 2 روش رادیو فرکانسی و لیزر انجام می شود. هر کدام از این روش ها، دارای مکانیسمی خاص برای جوانسازی واژن می باشند.

لیزر جهت رفع خشکی واژن، روشن سازی ناحیه خارجی پوست و جوانسازی مخاط داخلی استفاده می شود. دستگاه هیگز، با استفاده از امواج آر اف، در ایجاد تنگی و سفتی و رفع افتادگی این ناحیه کمک بزرگی می کند.

همچنین، اگر پوست ناحیه بیرونی به خاطر افزایش سن، چروکیده شده و با از بین رفتن چربی ها و شل شدن پوست به علت کاهش کلاژن صورت گرفته باشد، می توان از تزریق ژل و چربی به واژن، اقدام نمود.

 

1- جوانسازی واژن با (RF)

از امواج الکترومغناطیس در این روش استفاده می شود. این امواج باعث انقباض و گرما در بافت های ناحیه تناسلی شده و گرمای حاصل از آن در سیستم تناسلی و لگن، باعث تولید کلاژن و افزایش فرایند خون رسانی می شود.همچنین با تولید نیروی انقباضی در عضلات جدار واژن، به صورت تدریجی فیبرهای عضلانی ضخیم تر شده و عضلات واژن و لگن قوی تر می شود و مشکل گشاد شدن این ناحیه نیز از بین خواهد رفت.

جوانسازی ناحیه تناسلی با این روش بدون خونریزی و درد و به صورت سراپایی در چند جلسه انجام می شود. بهتر است بدانید از این روش برای سایر مشکلات زنان مانند رفع درد در هنگام برقراری رابطه جنسی، درمان خشکی، آتروفی واژن و … نیز استفاده می شود. بسته به میزان شل شدگی واژن، تعداد جلسات درمانی بین 3 تا 6 جلسه و در فاصله زمانی 1 تا 2 هفته انجام می شود.

 

جوانسازی واژن با RF

 

2- جوانسازی با لیزر مونالیزاتاچ

 

از لیزر CO2 در جوانسازی واژن با لیزر مونالیزاتاچ استفاده می شود که باعث گرم شدن این ناحیه و همچنین باعث ایجاد خراش های میکروسکوپی و ظریف در واژن می شود. در این نوع درمان که تنها طی چند جلسه انجام می شود، بافت های داخلی این ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته و تولید کلاژن به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهند کرد. بعد از اتمام جلسات، جوانسازی، رفع خشکی و افزایش ترشخات داخلی واژن روی خواهد داد. همچنین PH وازن نرمال شده و از عفونت های مکرر جلوگیری می شود.

 

لیزر مونالیزا تاچ

 

3- جوانسازی واژن با کربوکسی تراپی

از گاز کربن دی اکسید برای رفع مشکلات تناسلی زنان در این روش بهره می برند. سوزن های خیلی ظریف، گاز کربن دی اکسید را وارد ناحیه تحت درمان می کنند.

بیشتر بدانید >>   افزایش میل جنسی در زنان

هنگامی که گاز کربن دی اکسید افزایش پیدا کرد، به صورت طبیعی برای رساندن اکسیژن بیشتر به این ناحیه، فرآیند خون رسانی و تولید کلاژن بیشتر می شود.

از کربوکسی تراپی برای رفع شلی، چین و چروک، تیرگی و خشکی واژن استفاده می کنند.

 

4- تزریق چربی به واژن

از چربی خود فرد برای رفع مشکلاتی مانند تیرگی واژن و چین و چروک در این روش استفاده می شوند به همین علت به دلیل اینکه چربی از بدن خود فرد گرفته شده است، احتمال اینکه بدن به این ماده حساسیت و واکنش نشان بدهد بسیار کم است و یه همین جهت از دیگر تزریق ها مانند ژل و فیلر ایمن تر می باشد.

بنابراین اگر قصدبهبود  شکل ظاهری ناحیه تناسلی خود را بدون جراحی دارید، می توانید از این درمان سرپایی بهره ببرید.

تزریق چربی در ناحیه تناسلی باعث برجسته شدن، حجیم شدن، رفع چین و چروک می شود و علت آن وجود سلول های بنیادی در بافت چربی بعد از گذشت چندین ماه است که باعث روشن سازی، جوانسازی و تازه شدن پوست ناحیه تناسلی می شود.

بهتر است بدانید نتیجه این درمان، دائمی نخواهد بود . حدود 60 تا 70 درصد، چربی تزریق شده ، مادام العمر برای فرد باقی خواهد ماند. بافت چربی تزریق شده با لاغر و یا چاق شدن فرد مورد تاثیر قرار گرفته و کم حجم و یا پر حجم می شود.

 

تزریق چربی به واژن

 

5- تزریق ژل به واژن

برای رفع تیرگی، جوانسازی، برطرف کردن چین و چروک از تزریق ژل به واژن استفاده می شود. از انواع ژل با ماندگاری مختلف در این روش استفاده می شود.این روش به صورت سراپایی و بدون بی هوشی استفاده شده و درمانی سراپایی می باشد.

این روش معمولا برای افراد لاغر که بافت چربی اندک دارند توصیه می شود.

 

6- انجام حرکات ورزشی

تمام ماهیچه های بدن بر اثر تحرک و حرکات ورزشی تقویت می شوند که ماهیچه های قسمت واژن نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. انجام بعضی از ورزش ها در خانم ها باعث تقویت عضلات ارگان های جنسی آن ها شده و از عواملی مانند شلی و افتادگی واژن و بی اختیاری ادرار جلوگیری می نماید. این موارد در بهبود کیفیت زندگی فرد موثر بوده و زندگی جنسی یک زن را بهبود می بخشد. این ورزش ها که به عنوان ورزش های کگل شناخته می شوند، باعث حفظ و یا افزایش سلامت واژن می شوند.

این تمرینات به عنوان رایج ترین نوع ورزش های موثر در رفع شلی و افتادگی، تنگ کردن و جوانسازی واژن کمک می کند بهتر است این ورزش ها از سنین کم و در هنگامی که شل شدگی واژن کم است شروع شوند. اگر در سنین کم شروع به انجام این حرکات کرد، شیوع افتادگی واژن در سنسن میانسالی و پیری کم خواهد شد.

 

بهترین روش جوانسازی واژن

بر اساس نتایج بدست آمده، میزان رضایتمندی بیمار، ماندگاری درمان و تاثیر آن نشان می دهد که استفاده از لیزرمونالیزا به عنوان بهترین روش جوانسازی و رفع خشکی واژن در سنین بالا شناخته شده است.

 

هزینه جوانسازی واژن

با توجه به محتوای ذکر شده و انواع روش های ذکر شده برای جوانسازی واژن، نمی توان مبلغ مشخص و ثابتی برای همه ی بیماران مشخص کرد.

برای نمونه عواملی مانند نوع درمان، مرکز درمانی، بیمارستان، پزشک و تعدا جلسات مورد نیاز و … در کم و یا زیاد شدن هزینه موثر می باشد.

توصیه می شود برای خبردار شدن از هزینه های این درمان، به جلسه مشاوره مراجعه کرده و بعد از معاینه و انتخاب روش درمانی، از هزینه ای که باید پرداخت شود با خبر می شوید.

 

سوالات متداول درباره جوانسازی واژن

اقدامات قبل از لیزر برای تنگ کردن واژن شامل چه مواردی می باشد؟

 • معاینه واژینال
 • اگر عفونتی در این ناحیه شاهده شد ابتدا باید نسبت به درمان آن اقدام کرد.
 • انجام آزمایش پاپ اسمیر.
 • 3 تا 5 روز بعد از اتمام دوره قاعدگی بهترین زمان برای لیزر است.
 • 24 ساعت قبل از لیزر، نزدیکی نداشته باشید.
 • 2 روز قبل از لیزر، از کرم های واژینال استفاده نکنید.

 

بعد از لیزر چه مراقبت هایی لازم است؟

 • خودداری از رابطه جنسی 3 تا 7 روز
 • نرفتن به استخر و شنا به مدت 1 هفته
 • سوزش ادرار و یا سوزش واژن به میزان 12 تا 24 ساعت بعد از لیزر، طبیعی و گذرا می باشد.

 

ماندگاری لیزر چقدر است؟

میزان ماندگاری این روش به شل شدگی عضلات واژن بستگی دارد. هرچه رابطه جنسی کمتر باشد و یا مدت زمان زیادی از شروع یائسگی گذشته باشد، نیاز به جلسات لیزر بیشتر خواهد بود. اما معمولا بین 12 تا 18 ماه ماندگاری خواهد داشت. بهرحال توصیه می شود هر سال 1 نوبت برای لیزر واژینال اقدام شود تا اثربخشی بیشتری داشته و به مشکلی بر نخورید.

 

آیا لیزر سبب ناباروری می شود؟

لیزر سبب ناباروری نمی شود و به همین خاطر استفاده از لیزر جهت رفع خشکی، تنگ کردن ، بهبود مخاط واژن و … سبب ناباروری نخواهد شد.

 

آیا در افرادی که رحم خود را برداشتند نیز لیزر واژینال موثر است؟

بله، افرادی که رحم ندارند نیز دچار عفونت مزمن، شل شدگی واژن و خشکی این ناحیه نیز می شوند و نبود رحم در انجام لیزر مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

 

سن مناسب برای انجام لیزر چقدر است؟

تمام افراد متاهل که رابطه جنسی دارند، دچار شل شدن و گشادی واژن می شوند و می توانند از لیزر واژینال برای بهبود آن استفاده کنند. همچنین افراد در هر سنی دچار خشکی واژن، کاهش حجم ترشحات طبیعی و یا عفونت های مکرر شدند می توانند از این روش بهره ببرند.

6 پاسخ

  1. سلام
   بله یک جلسه از جوانسازی با لیزرمونالیزاتاچ میتونه در همون روز عمل لابیاپلاستی با لیزرمونالیزاتاچ انجام شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *