کربوکسی تراپی

دستگاه کربوکسی تراپی

آنچه در این مقاله می خوانید:

 به عنوان یکی از پرکاربردترین روش های درمانی و زیبایی  کربوکسی تراپی (CARBOXY THERAPY) می باشد که در میان بیماران و پزشکان، از محبوبیت بالایی برخوردار است. کربوکسی هم نام علمی گاز دی اکسید کربن است و با کمک تزریق گاز co2 یا همان دی اکسید کربن به زیر بافت ها عمل می کند. 

دستگاه کربوکسی تراپی با تزریق گاز مونوکسید کربن در زیر بافت ها، باعث افزایش میزان خون رسانی در آن منطقه می شود. در هر جایی از بافت ها که سطح مونوکسید کربن بیشتر شود میزان خون رسانی آن منطقه برای سریع تر رساندن دی اکسید کربن به ریه و خروج آن از گردش خون نیز بیشتر می شود.

با افزایش میزان خون رسانی، میزان ساخت عروق جدید نیز افزایش پیدا می کند،کلاژن سازی و اثرات ضد التهابی بیشتر شده و موجب بازسازی کننده آن منطقه نیز می شود.

کربوکسی تراپی واژن

می توان برای رفع تیرگی های پوست،رفع لکه های پوستی بارداری،افزایش خون رسانی واژن،کاهش شدت واریس های سطحی پا ، ترمیم زخم در محل برش سزارین و برش اپیزیوتومی زایمان طبیعی، بهبود و پیشگیری از ایجاد اسکار زخم ها بعد از جراحی، از دستگاه کربوکسی تراپی استفاده کرد.

در ادامه به طور مفصل تری به روش های استفاده از کربوکسی تراپی خواهیم پرداخت.

رفع چین و چروک صورت، پشت دست و زیر چشم ها

با توجه به اینکه در کربوکسی تراپی، جریان خون افزایش پیدا می کند در نتیجه قابلیت ارتجاعی پوست  بیشتر شده و  می توان از این روش نتیجه بسیار خوبی در درمان و رفع چین و چروک ها گرفت. به همین دلیل، بسیاری از افراد برای درمان چین و چروک های صورت خود به سراغ کربوکسی تراپی می روند. همچنین از این روش می توان برای درمان سیاهی های زیر چشم نیز استفاده کرد.

روشن کردن واژن

یکی دیگر از کاربردهای مهم کربوکسی تراپی، رفع تیرگی پوست ناحیه تناسلی بانوان می باشد با این روش در طی ۸-۶ جلسه، پوست ناحیه تناسلی و واژن به مراتب روشن تر از قبل خواهد شد. اگر همزمان با کربوکسی تراپی از لیزر و پمادهای موضعی نیز استفاده شود، به مراتب تاثیر بیشتری را شاهد خواهیم بود. این روش عارضه خاصی نداشته و  تنها مشکل آن ممکن است وجود سوزش های جزئی در زمان تزریق باشد.

رفع استریا یا ترکهای پوست شکم

کاربرد دیگر کربوکسی تراپی، کمک به رفع استریا و یا همان ترک های پوستی شکم است. زمانی که ترک های پوستی تازه هستند و هنوز رنگ قرمز خود را حفظ کرده اند احتمالا استفاده از کربوکسی تراپی، نتیجه بهتر و سریع تریخواهد داشت. معمولا برای درمان و رفع استریای شکم باید به صورت هفتگی طی ۱۲-۸ جلسه، کربوکسی تراپی انجام شود تا در نهایت شاهد از بین رفتن استریای شکم باشیم.

کاهش سلولیت و تجمع چربی های موضعی

کربوکسی تراپی در کاهش سلولیت و تجمعات چربی موضعی نیز بسیار مفید است. معمولا برای توزیع یکنواخت گاز در بافت های بدن، همزمان با تزریق گاز co2 در زیر بافت ها، از ماساژ نیز استفاده می شود. این امر می تواند به مرور زمان به کاهش و درمان سلولیت های پوستی منجر شود.

کاهش چربی در بافتها

فرایند کاهش چربی در بافت ها بوسیله کربوکسی تراپی نیز مانند فرآیند کاهش سلولیت می باشد. در این فرآیند نیز برخورد گاز co2 با سلول های چربی، موجب تحریک واکنش متابولیکی مکانسیم سوخت چربی و در نتیجه کاهش چربی می شود.

مزایای کربوکسی تراپی چیست؟

امروزه کربوکسی تراپی، یکی از کاربردی ترین و نتیجه بخش ترین روش های درمانی می باشد که در زمینه های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد. هزینه نسبتا کم، بدون درد و عارضه، بهبود بافت پوست، اثربخشی فوری و… از جمله مزایای کربوکسی تراپی می باشد.

عوارض کربوکسی تراپی چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، کربوکسی تراپی نسبتا بدون درد است، اما ممکن است که در بعضی از مواقع، همزمان با آزاد شدن گاز در بافت ها، فرد کمی احساس فشار و یا سوزش در حین انجام کربوکسی تراپی داشته باشد. بعد از اتمام کربوکسی تراپی، این سوزش ها سریعا برطرف می شود و نیاز به مصرف هیچ نوع مسکنی نمی باشد. برای برطرف شدن این عارضه، پزشکان متخصص توصیه می کنند که در صورت نیاز قبل از شروع هر جلسه بی حسی های موضعی استفاده شود.

بیشتر بدانید >>   هر آنچه باید در مورد کربوکسی تراپی بدانید

سوالات متداول

 • دوران نقاهت بعد از کربوکسی تراپی چقدر است؟
  معمولا بیماران بعد از انجام کربوکسی تراپی می توانند بلافاصله و بدون نیاز به طی کردن دوران نقاهت به فعالیت های روزمره خود بپردازند.
 • برای از بین بردن سیاهی دور چشم، چند جلسه کربوکسی تراپی لازم است؟

این میزان می تواند برای هر فردی متفاوت باشد، اما معمولا با انجام 6 جلسه، فرد می تواند به نتیجه مطلوب خود دست یابد

 • آیا کربوکسی تراپی نسبت به لیزر، هزینه کمتری دارد؟

بله لیزر به دلیل نوع تکنولوژی از سایر روشها هزینه ی بالاتری دارد.

 • آیا استفاده از کربوکسی تراپی، محدودیت سنی دارد؟

خیر، کربوکسی تراپی را در خانمهای جوان تا مسن می توان انجام دا و هیچ عارضه ای ندارد. مگر در افرادی که کم خونی های خیلی شدید، سابقه ی تپش قلب ، سابقه ی افت فشار یا بیماری قلبی تایید شده دارند یا در حال مصرف داروی قلبی هستند.

 • آیا درمان های ناشی از کربوکسی تراپی، برگشت پذیر هستند؟

مواردی مانند چین و چروک اطراف چشم یا چروکهای پشت دست با افزایش سن احتمال برگشت پس از چند یالا وجود دارد.بنابراین توصیه میشود که دو جلسه سالیانه برای ماندگاری اثر تکرار شود. مواردی مثل سلولین و تجمعات چربی در افرادی که مجدد دچار افزایش سن شوند، مسلما با توجه به افزایش بافت چربی، احتمال برگشت دارد. ولی تیرگی های واژن پس از بهبودی، اگر فرد بارداری یا تغییرات هورمونی نداشته باشد، برگشت ندارد.

 • با انجام کربوکسی تراپی، چقد طول می کشد تا سلولیت ها برطرف شوند؟

هر یک از اقدامات درمانی تعداد جلسات مشخص به خود دارند و رفع سلولیت یکی از روشهایی است که دیرتر پاسخ خود داشت و تعداد جلسات حداقل ۱۲ نوبت است.

 • آیا کربوکسی تراپی نیز خطر وجود آلرژی و حساسیت و مشکلات ناشی از آن را دارد؟هیچ آلرژی به دنبال تزریق گاز دی اکسید کربن ایجاد نمی شود. چون این کنار بطور طبیعی هم در بدن در اثر متابولیسم بدن تولید شده و از ریه خارج می شود. اما حجم بالای آن در صورت حجم زیاد تزریق گاز،در افرادی که سابقه مشکلات قلبی دارند، ممکن است سبب تپش قلب یا افت فشار شود. و در این افراد بهتر است تزریق گاز کمتر در هر جلسه و افزایش تعداد جلسات به عنوان جایگزین انجام شود.
 • آیا با کمک کربوکسی تراپی می توان لکه های پوستی را نیز برطرف کرد؟اگر لکه های پوستی در حال درمان با لیزر و کرمهای موضعی باشد، انجام کربوکسی تراپی به دلیل افزایش خونرسانی ناحیه ، به درمان سریعتر و موثرتر لکه های پوستی کمک می کند.
 • چه کسانی مجاز به انجام کربوکسی تراپی نیستند؟

افرادی که سابقه تپش قلب، افت فشار، بیماری های قلبی یا مصرف داروی قلب و کم خونی شدید باشند.

 • آیا انجام کربوکسی تراپی، نیازمند مراجعه به متخصص و کارشناس خاصی دارد؟

بله، بسته به نوع و دلیل استفاده از کربوکسی تراپی، پزشکان متخصص زنان و زایمان و همین طور متخصصین پوست و زیبایی می توانند کربوکسی تراپی را به شکلی اصولی و تخصصی انجام دهند.

 • آیا استفاده از کربوکسی تراپی برای خانم های باردار ممنوع است؟

به دلیل افزایش سطح گاز دی اکسید کربن در خون (هر چند موقت)، به دلیل اینکه احتمال دارد  گاز از طرف جفت به جنین منتقل شود، در بارداری مجاز به انجام کربوکسی تراپی نیستیم. هر چند تمام اقدامات زیبایی در زمان بارداری ممنوع است.

 • آیا استفاده از کربوکسی تراپی، ارتباطی با فشار خون دارد؟

در افرادی با سابقه بیماری های زمینه ای قلبی یا کم خونی شدید، احتمال افت فشار به صورت موقت وجود دارد و در این افراد توصیه می شود از میزان گاز کمتری در هر جلسه درمان استفاده شود.

دکتر آمنه حدادان، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در شرق تهران
جراح زیبایی و درمانی ناحیه ژنیتال | کولپوسکوپی | کربوکسی تراپی | اوزون تراپی | RF واژینال (هیگز)

تماس جهت اخذ نوبت : 02176710465 | 09100644274

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *